sučka

Arshan
Bel Blanc

Otec: Dadaelis T’Ku Khair of Arshan
Matka: Erela Naomi Hadi el Basher

Nar.: 19. júna 2012 
Farba: srnčia /červená/ sobolia

Slovenský šampión krásy, 4 x CAC, 2 x CACA
Coursingová licencia

Kompletný chrup, štandardný skus.
Vyšetrenie srdca (ultrazvuk + ECG) a štítnej žľazy – zdravá, bez akéhokoľvek nálezu
(8.6.2017, 25.1.2019 a 2.10.2019).
Vyšetrenie na autoimunitu – OK (8.6. 2018)

"Cherie"

1.

Tak, ako tibetskí teriéri vstúpili do mojho života neplánovane, tak to, že chcem saluku, som vedela už od svojej mladosti celkom presne. Viac ako 20 rokov som snívala o tomto plemene, okúzlená jeho noblesou, elegantnou krásou a úžasnou charizmou orientálneho zjavu. Od chvíle, kedy som saluky uvidela na výstave prvýkrát naživo, vedela som, že moja duša našla absolútne spriaznené psie plemeno. V rokoch 1993 – 1999 som bola členkou českého Klubu chovateľov chrtov (ako jediná bez psa, len ako obdivovateľka), s nadšením študovala klubové spravodaje, fotky, rodokmene, plánované vrhy a celé ďalšie roky som navštevovala dostupné výstavy. Obojky a hračky pre moje vysnívané šteniatko čakali starostlivo zabalené v skrini. Trvalo veľmi dlho, kým konečne nastal “deň D”.

Vyberala som starostlivo a rozhodla sa pre chovateľskú stanicu Arshan a posledný vrh ich krásnej sučky Ch. Erela Naomi Hadi el Basher. V auguste 2012 som sa konečne dočkala, keď k mojim dvom tibeťákom pribudla ONA – malé ryšavé srnčiatko s čiernymi uškami – “Cherie” ARSHAN BEL BLANC, narodená 19.6.2012.

2.

Táto úžasná psia slečna splnila všetky moje očakávania, ba čo viac, je o toľko lepšia, ako som snívala …

Už ako 10 týždňová to bola malá spôsobná dáma a jej kultivované správanie jej zostalo dodnes. Cherie má vynikajúci, pohodový charakter, je priateľská, veselá a družná.

Je absolútne nekonfliktná, potýčkam sa snaží vyhýbať, keď je ale treba, vie sa brániť (čo jej ako mladej trochu trvalo sa naučiť). Život s ňou je veľmi príjemný, jej milá povaha je to, čo si na nej cením najviac.

Je predstaviteľkou klasického typu saluki, po rodičoch zo špičkových chovateľských staníc s dlhou históriou – “Hadi el Basher” (Belgicko) a “Dadaelis” (USA). Cherina matka Naomi bola výborná na výstavách aj na coursingu, taktiež otec Ch. Dadaelis T´Ku Khair of Arshan – “Khair” má vo svojom špičkovom rodokmeni výstavne aj športovo kvalitných predkov. Naomi sa dožila 13,5 roka a umrela v máji 2019. Khair žije v chovateľskej stanici Ar´maghaan v Maďarsku.

3.

Napriek svojmu jemnému zjavu je Cherie vášnivá lovkyňa, ktorá na dostihovej dráhe spoľahlivo odbehne každý beh a s radosťou sa zúčastňuje na coursingových pretekoch. Dostihovú licenciu sme po nepríjemnej skúsenosti v prípravnej fáze spoločných behov, na ktorú Cherie nezabudla, bohužiaľ nedokončili. Sólo behy sú preto fajn alternatívou. Coursing, kde je viac priestoru vo voľnej prírode, jej sedí viac a tak v máji 2017 ako 6-ročná úspešne ukončila podmienky pre udelenie coursingovej licencie.

Cherie bola vystavovaná v Rakúsku a na Slovensku a má titul Slovenského šampióna krásy.

Hoci šport a výstavy majú svoj význam, zo všetkého najkrajšie sú naše spoločné chvíle v prírode. Veľa cestujeme, Cherie, ktorá vyrastala so mnou vo Viedni, je zvyknutá na metro, autobus, či vlak, v aute sa samozrejme cíti najlepšie.

Nie všetky sny sa možu splniť. Moja ryšavá salučia slečna je ale jedným z tých najkrajších, splnených.

Šteniatka

Naše šteniatka mali a majú vo veľkej väčšine tých najlepších páničkov, akých som si pre ne mohla želať a ich majiteľom za ich lásku a starostlivosť o naše odchovy zo srdca veľmi ďakujem!