dhangarhi

Tibetský teriér

Naši Tibetskí teriéri

1.

Niektoré veci v živote sú plánované, niektoré sa udejú spontánne, lebo to tak chcel osud.
A tak sa stalo, že  som sa pri návšteve chovateľskej stanice BAMBABIBI zamilovala do čierneho šteniatka tibetského teriéra, psíka menom Bodye, ktorého príchodom započala v mojom živote takmer tridsaťročná éra spolužitia s týmto úžasným plemenom.
 
BODYE, ktorého sme doma volali Erik, sa narodil 24.10.1990, v dobe, kedy bol tibetský teriér na Slovensku ešte absolútnou vzácnosťou.
Erik bol tichý psík s kľudnou povahou, taký ozajstný dobrosrdečný teddy bear, ktorý vrtením chvostíka privítal každého. Úspešný na výstavách, príjemný doma v súkromí, vďaka nemu ma toto plemeno tak chytilo za srdce.
Bohužiaľ sa kvoli vážnej chorobe dožil len 5 rokov. Zostali však po ňom šteniatka z deviatich vrhov, posledný vrh mal s fenkou, ktorú som importovala v roku 1992 z Čiech – CCHANGPAL SIRDAR.

2.

“Vicky”, ako sme ju doma volali, bola rozkošná malá sobolia fenka, s milým noštekom a peknou kompaktnou stavbou tela, občas ale poriadna divoška a čertica – správaním dokonalý Erikov protipól. Zaviedla u nás vítanie návštev hlasným brechotom, čo sme dovtedy nepoznali. Stala sa zakladateľkou chovu v našej chovateľskej stanici a v troch vrhoch priviedla na svet 20 potomkov. Pri nej som ako začínajúca chovateľka poprvýkrát zažila ten zázrak zrodenia nového života, keď v júli 1995 priviedla na svet svoje prvé šteniatka.
Z jej posledného vrhu s nádherným, charizmatickým psom Dschowo´s Chandu som si ponechala súrodencov – zlato sobolieho psíka Šegyho CCHANGU DHANGARHI a soboliu fenku Šeilu – CHOGLA HIMALAYA DHANGARHI. Mať dvoch súrodencov má mnoho výhod, mali spolu úžasný nekonfliktný súdržný život a my sme sa s nimi naozaj nikdy nenudili. Ale má to aj nevýhodu, keď nás v pomerne krátkom čase po sebe opustili.
Moji dvaja nezabudnuteľní. Úžasní. Jedineční. Moje deti. Moje lásky, od momentu kedy sa mi narodili rovno do dlane, až do svojho posledného výdychu. Navždy …

3.

Obaja šampióni krásy a rodičia nádherných potomkov, každý v dvoch vrhoch, na čo som nesmierne pyšná. No s odstupom času nie sú ich tituly pre mňa také podstatné. Ich milé vyžarovanie, žiarivé iskričky v očiach, ktoré sledovali každý moj krok, ich nekonečná láska, celoživotné trpezlivé čakanie na mňa, kým prídem domov z práce v zahraničí a ich ohromná statočnosť v chorobe a starobe – sú tým, čo mi navždy zostane v srdci. Dožili sa úžasného veku – Šegy 16,5 rokov, Šeila dokonca neuveriteľných 18,5 roka … Aký dar !  Pre mňa, pre nás …
Všetci ostatní “C” súrodenci sa taktiež dožili krásneho veku – 13 až 15 rokov.  Naozaj výnimočný, zdravý vrh. 
Šegy, ktorý bol inak celý život absolútne zdravý a návštevy u veterinára absolvoval len kvoli očkovaniu, nám umrel 11.5.2017. Po veľmi statočnom boji a napriek obrovskej vôli žiť, som musela môjmu drahému chlapcovi pomôcť ukončiť trápenie s následkami rakoviny úst a metastáz do mozgu. 
Šeila sa po smrti svojho brata ešte viac upla na nás a ťapkala sa okolo nás ako malý satelit, naša babička. Umrela necelé dva roky neskôr, 18.4.2019.

4.

Po takmer 30-tich rokoch som bez tibetských teriérov … a je to teraz iné. Ale sú naďalej v mojom srdci a ktovie, možno náš domov jedného dňa zase rozžiari malé chlpaté tibetské slniečko.
Dovtedy moja veľká vďaka Simone Jemelkovej (CHS Sengge) za to, že mi v roku 1992 zverila svoje šteniatko Cchangpal Sirdar, zakladateľku nášho chovu, za veľkorysú možnosť použiť pre náš “C” vrh krásneho belgického psa Dschowo´s Chandu (otca Šegyho a Šeily), zapožičaného na nejaký čas u nej v Olomouci a za použitie Šeilinho vnuka Assam Anuttara ako otca šteniatok vo svojom “T” vrhu Sengge v r. 2019. 
 
Želám veľa zdravia a radosti našim posledným dvom žijúcim odchovom – “Eliške” – ELIS DHANGARHI a jej majiteľovi Pavlovi Vojtechovi v Čechách a “Boriszovi” – E´KITAR SCHAMPA DHANGARHI a majiteľke Marianne Baranyai v Maďarsku …. taktiež všetkým našim vnúčatám a pravnúčatám.
 
S láskou spomínam na tých, ktorí tu už nie sú s nami.
Chogla Himalaya Dhangarhi "E" vrh
Chogla Himalaya Dhangarhi "E" vrh
Previous
Next

Odchovy

V rokoch 1995 – 2005 sme odchovali 26 šteniatok v piatich vrhoch. Svoje nové domovy našli na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku, Nemecku a Alžírsku.

Naše šteniatka mali a majú vo veľkej väčšine tých najlepších páničkov, akých som si pre ne mohla želať a ich majiteľom za ich lásku a starostlivosť o naše odchovy zo srdca veľmi ďakujem!

Dhangarhi Anuttara odchovy

Shaggyho šteniatka
v CHS Drog-Tso

Vrh "E"

Nar.: 03.10.2005
Otec: JCh. A´Jigme Lamleh Schambala
(Sa-Skyon Dwan-Po Fort D´Or Lamleh von Nama-schu x Mocowodo´s X-Model Xanthia )
Matka: Ch. Dhangarhi Chogla Himalaya

Viac »

Vrh "D"

Nar. 12.2.2005
Otec: ICh. Bembow Lamleh A Child of Kyirong
Matka: Ch. Dhangarhi Chogla Himalaya

Viac »

Vrh "C"

Nar. 25.9.2000
Otec: Ch. Dschowo´s Chandu (Thu-Sangs Amhir-Aladin x Ski-La-Kyi Paani)
Matka: CChangpal Sirdar

Viac »

Vrh "B"

Nar. 1.3.1997
Otec: Champ. Serbalcierro Jaboncillo
(Mirosan Harda-Pa-Da x Serbalcierro Doncella )
Matka: CChangpal Sirdar

Viac »

Vrh "A"

Nar.: 19.7.1995
Otec: Champ. Bodye Bambabibi 
(Dhaulagiri Ananda x Alba Javořinka)
Matka: Cchangpal Sirdar  (Yab-Yontan Sherpa von Nama-schu x Bentei Sadhana)

Viac »

Arshan Bel Blanc

Moja láska ku psom a život s nimi pokračuje - s vysnívanou sučkou perzského chrta saluki - "Cherie."